W 2012 roku krajobraz naturalny Rio de Janeiro został wpisany na listę UNESCO. W tym Cudownym Mieście (jak czasem określa się Rio) wiele atrakcji znajdą zarówno zwolennicy leniuchowania na plaży jak i zwiedzania zabytków.
Mieszkańcy Rio de Janeiro nie pozwalają też nikomu zapomnieć, że sportem narodowym Brazylii jest piłka nożna. Jest uwielbiana przez niemal każdego chłopca w kraju. Młodzi fani udowadniają, że nie potrzebują dużego trawiastego boiska, by spędzić cały dzień na grze.
NA TEMAT:
Rio jest kojarzone również z odbywającym się tu karnawałem, ale warto odwiedzić to miejsce nie tylko podczas jego trwania.
Przedstawiamy subiektywną listę 10 atrakcji Rio de Janeiro, które warto zobaczyć, odwiedzając to miasto.
Największe atrakcje Rio de Janeiro
Pomnik Chrystusa Odkupiciela
Olbrzymia statua Chrystusa jest symbolem Rio de Janeiro. W 1921 r., sto lat po odzyskaniu przez Brazylię niepodległości, ogłoszono konkurs na pomnik upamiętniający to wydarzenie. Zwyciężył projekt Hectora da Silvy.
Rozpostartymi ramionami Chrystus ma symbolicznie obejmować miasto, jak i witać gości przybywających od strony morza.
Sama figura mierzy 30 m, razem z cokołem aż 38! Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniała panorama Rio.
Ogród Botaniczny
Powstał w 1808 roku i dziś jest największym tego typu ogrodem w Ameryce Południowej. Na 140 ha możemy podziwiać ponad 6 tysięcy gatunków roślin, w tym ponad 900 różnych odmian palm.
Najsłynniejszą częścią ogrodu jest właśnie mierząca 750 m Aleja Palm Królewskich. Spacerując po parku, można podziwiać niezliczone gatunki różnokolorowych ptaków i... odnaleźć ciszę i spokój w samym centrum Rio de Janeiro.
Park Narodowy Tijuca
Jeden z największych miejskich lasów na świecie. Na początku XIX wieku park niemal w całości zniszczono – teren został przekształcony w plantację kawy. Pod koniec stulecia podjęto próbę jego odtworzenia i posadzono około 9 milionów drzew. Od 1961 roku sztuczny las jest chroniony jako park narodowy.
Jedną z atrakcji jest wodospad Cascatinha, mierzący 30 m wysokości. Ciekawym miejscem jest też Vista Chinesa, altana wzorowana na chińskich budowlach, z której możemy podziwiać krajobraz Rio de Janeiro.
Głowa Cukru
Kolejne miejsce w Rio de Janeiro, z którego możemy podziwiać panoramę miasta. Góra ze szczytem na wysokości 396 m n.p.m. zawdzięcza swą nazwę portugalskim kolonizatorom.
Na taras widokowy można dostać się kolejką linową. Ambitni (i posiadający odpowiednie umiejętności) mogą wybrać jedną z prawie 300 wytyczonych dróg wspinaczkowych.
Stadion Maracana
Największa świątynia drugiej co do ważności religii w Brazylii – piłki nożnej. Stadion wybudowano na otwarcie mistrzostw świata w piłce nożnej w 1950 r. W początkach swojego istnienia mógł pomieścić niemal 200 tysięcy widzów. Obecnie, po wielu modernizacjach, posiada niespełna 80 tysięcy miejsc dla kibiców. Jest stadionem narodowym, a od 1954 roku posiada również status zabytku.
5 sierpnia odbędzie się tu ceremonia otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016.
Plaża Copacabana
Copacabana nieustannie tętni życiem. To chyba najbardziej znana plaża świata. W każdej wolnej chwili mieszkańcy Rio de Janeiro grają tu futevolei – połączenie siatkówki i piłki nożnej.
Na jednym końcu plaży znajduje się Fort Copacabana, baza wojskowa z muzeum wojny, które jest otwarte dla zwiedzających. Naprzeciw fortu rybacy sprzedają przysmaki z porannego połowu.
Plaża Ipanema
Jest przedłużeniem Copacabany, ale uważa się ją za odrębną plażę. Bywa nazywana ładniejszą siostrą popularnej Copy. Jest niezwykle fotogeniczna, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca, co zawdzięcza m.in. znajdującym się w tle wzgórzom Dois Irmaos.
W okolicy znajdziemy liczne butiki i najróżniejsze sklepy. Można kupić tu niemal wszystko − od wyrafinowanych przypraw po buty od znanych projektantów.
Schody Escadaria Selaron
Najbardziej znane schody w całej Brazylii. W 1990 roku ekscentryczny chilijski artysta, Jorge Selarón, postanowił odnowić zniszczone stopnie prowadzące do jego domu. Przez ponad 20 lat zgromadził więcej niż 2 tysiące płytek z ok. 60 krajów (w tym Polski) i wkomponował je w 215 stopni, tworząc mozaikę w barwach flagi Brazylii.
W 2013 roku na schodach znaleziono ciało ich twórcy.
Kościół Matki Bożej Gromnicznej
Ze względu na religijność Brazylijczyków w mieście wzniesiono bardzo wiele kościołów. Znajdujący się w samym centrum Kościół Matki Bożej Gromnicznej jest jedną z najbardziej znanych i piękniejszych świątyń w Rio de Janeiro. Kopuła gmachu była niegdyś najwyższym punktem miasta, dziś ginie wśród okolicznych drapaczy chmur.
Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych
Jest położone w centrum miasta, a w jego zbiorach znajdują się największe dzieła malarstwa brazylijskiego, ale też wiele prac europejskich malarzy. Muzeum może pochwalić się kolekcją ponad 18 tys. prac. Pierwsze z nich zostały przywiezione z Portugalii już w 1808 roku.
W okolicach można również zobaczyć historyczne budynki Teatru Miejskiego i Biblioteki Narodowej.