Gdyby głębiej przyjrzeć się historiom związanym z prowadzeniem wykopalisk na terenie dzisiejszego Izraela, pewnie można by na ich kanwie osnuć fabułę niejednego filmu sensacyjnego. Przyjeżdżali tu awanturnicy, łowcy przygód, amatorzy i prawdziwi naukowcy, a wszystkich łączyło jedno: ciekawość.
Z pasji do odkrywania nieistniejącego już świata, na terenie dzisiejszego Izraela – kraju wielokrotnie mniejszego od Polski – powstało 20 tysięcy wykopalisk archeologicznych. Rzadko spotyka się takie nagromadzenie zabytków na tak niewielkiej powierzchni. Na dobrą sprawę można Izrael objechać w jeden dzień, ale jeśli chcemy obejrzeć choćby część historycznych miejsc, lepiej zarezerwować na to przynajmniej tydzień.
NA TEMAT:
Najważniejsze atrakcje Izraela
Muzeum Izraela
W 1947 r. pewien beduiński pasterz dokonał jednego z najbardziej znaczących odkryć archeologicznych ubiegłego wieku. W jednej z jaskiń nieopodal osady Kumran znalazł rękopisy z okresu między III w. p.n.e. a 68 r. n.e. Niektóre z nich to najstarsze znane nam wersje tekstów biblijnych. Zwoje z Kumran przechowywane są w Muzeum Izraela w Jerozolimie, a konkretnie w Sanktuarium Księgi. Zwieńczenie budynku przypomina wieko od dzbanów, w których znaleziono rękopisy.
Galilea
To część Izraela z najbardziej malowniczymi widokami. Jej sercem jest Jezioro Galilejskie. Jadąc z Kafarnaum na południe, miniemy Górę Błogosławieństw, Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb, kibuc Ginosar, Tyberiadę, gorące źródła Hamat Tyberias, aż dojedziemy do miejsca chrztu w Jardenit, nad Jordanem. To właśnie w tej rzece Jezus został ochrzczony – dziś w tym samym celu wchodzą do wody odziani na biało pielgrzymi.
Twierdza Masada
Pośrodku spalonej słońcem pustyni, nad Morzem Martwym, wyrasta płaskowyż ze starożytnym zespołem obronnym. To Masada, twierdza rozbudowana przez Heroda Wielkiego o kompleks pałacowy. Rzymianie napotkali tu zażarty opór podczas I powstania żydowskiego – przez trzy lata nie mogli zdobyć twierdzy. W dole obozowało ponad 10 tysięcy legionistów, którzy otoczyli płaskowyż fortyfikacjami, po czym od strony zachodniej wybudowali potężną, do dziś widoczną rampę. Po niej wspięli się pod mury, zrobili w nich wyłom i wkroczyli do środka. Nie zastali jednak nikogo żywego – by nie dostać się do niewoli, obrońcy popełnili samobójstwo.
Cezarea
Po starożytnym porcie pozostały dziś imponujące ruiny, na czele z amfiteatrem mieszczącym 4 tys. osób, w którym dziś odbywają się letnie koncerty, i pozostałościami po największym hipodromie w cesarstwie rzymskim.
Muzeum Jad Waszem w Jerozolimie
Instytut poświęcony ofiarom Holokaustu, który składa się z Muzeum Historycznego z Salą Imion, archiwum, a także Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, gdzie drzewa upamiętniają tych, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.
Przejdź do GALERII, żeby dowiedzieć się więcej o najważniejszych atrakcjach Izraela.