1. Amasya (północna Turcja)
W Turcji znana jako „stolica jabłek”, Amasya położona jest w wąskiej dolinie rzeki Yesilirmak. Szczyty Gór Pontyjskich wznoszą się nad miasteczkiem, tworząc szczególnie malowniczy krajobraz. Wśród nich znajdują się skalne groby dawnych królów pontyjskich, które stały się jedną z największych atrakcji Turcji. Te górskie tarasy to także idealne miejsce, by na moment przystanąć i podziwiać piękną panoramę okolicy. To, co jednak odróżnia Amasyę od innych miejsc pełnych starożytnych zabytków, to unikatowa osmańska architektura. Dobrze zachowane bielone, drewniane domki ciągną się wzdłuż rzeki. W niektórych z nich mieszczą się hotele i pensjonaty, w innych restauracje i muzea. Właśnie tutaj, w Amasyi, w czerwcu 1919 roku Mustafa Kemal Ataturk ogłosił początek tureckiej wojny o niepodległość.
2. Klasztor Sumela (północno-wschodnia Turcja)
Zawieszony 270 metrów nad wąwozem, męski klasztor Sumela wydaje się być nie do zdobycia – tak też było przez wieki. Opustoszał w 1923 roku, gdy greccy mnisi musieli go zostawić z powodu grecko-tureckich przesiedleń. Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne mury tego niezwykłego miejsca pokryte są pięknymi freskami. Sam klasztor często określany był mianem „Monte Cassino Wschodu”. Aby dostać się na górę, trzeba wspiąć się stromą, leśną ścieżką – warto się jednak natrudzić!
3. Nemrut Dagi (wschodnia Turcja)
Niewielu turystów odwiedza piękne rejony wschodniej Turcji. Tymczasem Nemrut Dagi jest jednym z najciekawszych stanowisk archeologicznych w kraju; na szczęście leży poza terenami objętymi działaniami wojennymi (mimo to warto śledzić komunikaty na temat bezpieczeństwa w Turcji). Z rdzawopomarańczowych, spalonych słońcem gór wyłania się, należące kiedyś do królestwa Kommageny, sanktuarium króla Antiocha I. Charakterystyczne 8-metrowe posągi robią imponujące wrażenie. W wyniku trzęsienia ziemi odpadły im głowy, które w tej chwili stoją na skalnym podłożu, patrząc refleksyjnie w dal. Na szczycie góry znajduje się także 50-metrowy nasyp – tumulus – prawdopodobnie grobowiec samego władcy.
4. Efez (zachodnia Turcja)
Obowiązkowy punkt podczas wakacji w Turcji. I nie ma w tym nic dziwnego! To najlepiej zachowane antyczne miasto we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Kiedyś znajdowało się nad samym brzegiem, dziś jest oddalone od niego o ok. 8 km. Szeroka droga portowa zwieńczona jest imponującym teatrem, który był w stanie pomieścić nawet 2,5 tys widzów. Do dzisiaj w Efezie przetrwało m.in.: kilka świątyń, agora, łaźnie, odeon, gimnazjon, stadion, grobowce, a nawet latryny. Symbolem miasta jest fasada Biblioteki Celsusa.
5. Kapadocja (środkowa Turcja)
Ta baśniowa kraina jest efektem w dużej mierze działania natury, ale również ciężkiej pracy ludzkich rąk. Urzeka niezwykłymi pejzażami, często określanymi mianem „księżycowych”, pełnymi oryginalnych form skalnych. Niektóre z nich przypominają grzyby, inne wysokie kominy. Kapadocja obejmuje teren około 600 km2. W Parku Narodowym Goreme, wpisanym na listę UNESCO, znajduje się skupisko około 350 kościołów wczesnochrześcijańskich i bizantyńskich. Natomiast okolice miejscowości Nevsehir skrywają liczne podziemne miasta, w których chowano się przed prześladowaniami i najazdami ze strony Rzymian, a potem muzułmanów. Naukowcy przypuszczają, że wciąż nie wszystkie zostały odkryte. Najciekawsze są połączone 9-kilometrowym tunelem Derinkuyu i Kaymakli. Osoby spragnione wrażeń powinny wybrać się na poranny lot balonem. Z lotu ptaka Kapadocja wygląda niezwykle zjawiskowo!