Ciekawostki ze świata

Ruskie wcale nie są z Rosji! Dziś Dzień Pierogów, z okazji National Pierogi Day 2021 wyjaśniamy skąd pochodzi najpopularniejsze Polskie danie

Agnieszka Morawska, 8.10.2021

Pierogi

fot.: www.shutterstock.com

Pierogi
Ruskie wcale nie są z Rosji, idealne mają delikatne cieniutkie i niemal przeźroczyste ciasto, które otula przepyszny farsz. 8 października obchodzimy Dzień Pierogów. Święto bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych niż w naszym kraju, ale National Pierogi Day 2021 ma z Polską bardzo dużo wspólnego! To świetna okazja do tego by skonsumować porcję np. ruskich i zapoznać się z historią tego przysmaku.

Dzień Pierogów 2021 przypada zawsze 8 października, w 2021 roku będzie to piątek. Na świecie święto znane jest pod nazwą National Pierogi Day i obchodzone jest głównie w Stanach Zjednoczonych. Tego dnia fani dania odwiedzają polskie restauracje w USA, by nacieszyć się niesamowitym smakiem. Wszak pierogi, to nasz produkt eksportowy, a świat pokochał je tak bardzo, że uznał iż polskie danie potrzebuje swojego święta. Na Facebooku powstał nawet specjalny fanpage związany z Dniem Pierogów czyli National Pierogi Day. Jednak zanim danie znad Wisły zyskało taką sławę trochę wody w rzece upłynęło. Jaka jest historia potrawy?

Dzień Pierogów 2021. Pierogi – polskie danie z azjatyckimi korzeniami

Fani ruskich, lub z kapustą i grzybami uważają, że pierogi to pomysł Polaków. Jednak ojczyzną pierogów są Chiny. W Europie pierwszy raz pojawiły się we Włoszech, z dalekowschodniej wyprawy przywiózł je tam wenecki podróżnik Marco Polo. Do Polski trafiły około XIII wieku. To za sprawą biskupa Jacka Odrowąża, który zachwycił się ich smakiem podczas pobytu w Kjiowie. Samo słowo „pierogi" funkcjonuje w naszym słowniku dopiero od XVII wieku. To prawdopodobnie pozostałość z prasłowiańskiego słowa „pir" - oznaczającego biesiadę oraz nazwę ciasta obrzędowego. To dlatego, że pierogi były przygotowywane tylko z okazji świąt. Na weselach podawano kurniki - duże o wielu nadzieniach, ale zawsze z dodatkiem kurzego mięsa, knysze to pierogi żałobne podawane na stypach. Z okazji Nowego Roku piekło się kolatki - pieczone w styczniu na początku Nowego Roku na pamiątkę pogańskiego święta „Kolady". W niektórych regionach Polski przygotowywano Hreczuszki - z mąki gryczanej oraz sanieszki i socznie - słodkie pieczone najczęściej z okazji imienin. W Chinach do dziś panuje zwyczaj witania Nowego Roku - talerzem pierogów - ze słodkim nadzieniem przynoszą lekkie życie, z orzechami - obfity rok.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

NA TEMAT:

Pierogi popularne na całym świecie

Pierogi są uwielbiane w wielu krajach np. we Włoszech podaje się ravioli i tortellini, na Litwie kołduny - malutkie pierożki, które nadziewa się surowym siekanym mięsem z mnóstwem ziół i podaje w rosole albo jako dodatek do czerwonego barszczu. W Polsce najbardziej popularne są ruskie ale w Rosji nikt nie robi pierogów z ziemniakami i twarogiem, a jeśli nawet to nie nazywa ich ruskimi. Mianem Rusi nasi dziadkowie określali Ukrainę i to właśnie stamtąd przywędrowały do nas te smakołyki.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.