NAJWIĘKSZY FESTIWAL NA WODZIE
Każdego roku w lecie Bregencja, stolica Vorarlbergu, zamienia się w międzynarodową stolicę kultury. Położona nad Jeziorem Bodeńskim, które łączy trzy kraje: Niemcy, Szwajcarię i Austrię, przyciąga przede wszystkim Festiwalem Bregenckim. Od ponad 60 lat na deskach największej na świecie sceny na wodzie rozgrywają się wielkie wydarzenia muzyczne. Dom Festiwalowy prezentuje operowe białe kruki, a w miasto zapełnia się m.in. dziełami sztuki na miarę XXI wieku. W tym roku Festiwal Bregencki potrwa od 23 lipca do 25 sierpnia. Na wodnej scenie zobaczymy m.in. „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
NA TEMAT:
W ZGODZIE Z TRADYCJĄ, ALE NOWOCZEŚNIE
Muzyka, sztuka, kulinaria, a także pomysłowe rozwiązania w dziedzinie gospodarki i handlu – Vorarlberg lubi zaskakiwać. Ten niewielki land o powierzchni ponad 2,5 tys. km kw. jest siedzibą międzynarodowych przedsiębiorstw m.in. wiodącego na światowych rynkach producenta kolei linowych Doppelmayr Lifte, a także firm Wolford Bodywear i Rauch Fruchtsäfte.
Niezwykłą jak na alpejską krainę otwartość prezentuje również architektura. Vorarlberg w odważny sposób łączy stare i nowe style architektoniczne. Eleganckie w swej prostocie drewniane domy w nowym stylu nie tylko ładnie wyglądają, są również pionierami w oszczędnym gospodarowaniu energią.
CO ZWIEDZAĆ W OKOLICY
O przeszłości regionu, m.in. tradycji, która do dzisiaj wywierają wpływ na życie Vorarlbergu, opowiada szereg szlaków tematycznych. Dla zainteresowanych życiem i dorobkiem pierwotnych mieszkańców, Walzerów, najlepsza będzie wycieczka ich szlakiem (25 etapów) lub też 85-kilometrowym szlakiem tematycznym przez Tannberg.
Szlak „Alpgang-Weg“ w Au-Schoppernau w Lesie Bregenckim prezentuje zasady gospodarki alpejskiej i tradycje serowarskie tych terenów. W niektórych serowarniach można na własne oczy zobaczyć, jak powstaje ser, i oczywiście spróbować ich wyrobów. Najbardziej znanym produktem Vorarlbergu jest pikantny ser górski. Przy okazji mała lekcja historii: sztuki wyrabiania twardego sera mieszkańcy Vorarlbergu nauczyli się od Szwajcarów.
Vorarlberg ma jeszcze jedną specjalność, która dotarła tutaj przez Francję i Szwajcarię, a która dzisiaj podbija świat: koronki i materiały koronkowe, produkowane przede wszystkim w Lustenau. Cieszą się one ogromną popularnością wśród projektantów mody i… w Afryce, gdzie wykorzystywane są do szycia tradycyjnych odświętnych strojów.
Miłośnicy architektury mogą przebierać spośród 9 wędrówek tematycznych, przygotowanych przez Biuro Promocji Vorarlbergu. Trasy kilkudniowych wycieczek (opcjonalnie z transportem bagażu) prowadzą do starych i nowych budowli, wyróżniających się pod względem architektonicznym. Natomiast najnowsze trendy w nowoczesnym rzemiośle prezentuje galeria Werkraum Haus w Andelsbuch w Lesie Bregenckim.