CZECHY

Zwiedzaj Pragę szlakiem historycznych kawiarni

mat. prasowe, red. Mateusz Łysiak, 24.01.2018

Imperial Cafe

fot.: materiały prasowe

Imperial Cafe
Sposobów na zwiedzanie Pragi jest wiele. A gdyby tak poznać historię miasta z perspektywy gościa w kawiarni? Sprawdźcie, które miejsca koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w stolicy Czech!

W czasach międzywojennych praskie kawiarnie były miejscem spotkań sławnych osobistości. Bywali tutaj dziennikarze, pisarze, twórcy teatralni, architekci, artyści i biznesmeni. Spędzali czas przy wspólnych rozmowach, czytaniu gazet i czasopism z kraju, Europy i zza oceanu. Wiele historycznych kawiarni funkcjonuje do dziś. Są to magiczne miejsca, łączące historię, kulturę czeską i wyjątkową architekturę.

NA TEMAT:

Cafe Louvre

Do najsłynniejszych kawiarni praskich należy Cafe Louvre. Po raz pierwszy zapachaniało tu kawą w roku 1902. Kawiarnia była ulubionym miejscem spotkań studentów prawa Maxa Broda i Franza Kafki. Regularnym gościem we wtorkowe wieczory był Albert Einstein, swój stolik miał tu też Franz Werfel.

Cafe Louvre w Pradze
Cafe Louvre w Pradze, fot. materiały prasowe

Kawiarnia Louvre po pierwszej wojnie stała się kultowym miejscem spotkań artystów, intelektualistów i polityków. W roku 1925  założono tu Czechosłowacki PEN klub, którego prezesem został pisarz Karel Capek.

Kawiarnia Slavia

Kawiarnia Slavia mieści się nad brzegiem Wełtawy, naprzeciw Teatru Narodowego. Działa już od końca XIX wieku. Spotykały się tu osobistości ze świata literatury, muzyki, kultury, sztuki, między innymi Bedrich Smetana, Antonín Dvorak, Karel Capek, Vaclav Spala, Jan Zrzavy, Jaroslav Seifert. W okresie międzywojennym wnętrza kawiarni otrzymały wystrój w stylu art deco. Bywał tu też czeski malarz Viktor Oliva, którego słynny obraz „Pijak absyntu” stał się symbolem Slavii.

Słynne kawiarnie praskie

Warto zajrzeć do Cafe Imperial ze wspaniałym wnętrzem w stylu art deco, do Cafe Savoy z pięknym wystrojem i neorenesansowym stropem, czy do kawiarni Obecní dum w Miejskim Domu Reprezentacyjnym, secesyjnej perły Pragi.

Grand Cafe Orient
Grand Cafe Orient to nie tylko kawiarnia, ale również muzeum, fot. Michał Fic

Rarytasem jest także Grand Cafe Orient, kawiarnia w kubistycznym domu Pod Czarną Matką Bożą, który jest dziełem architekta Josefa Gočára. Oprócz kawiarni, można w jego wnętrzach zwiedzić stałą wystawę Muzeum Sztuki Dekoracyjnej.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.