Według mera Wilna, Remigijusa Simasiusa, podpisany w dniu 16 lutego 1918 r. Akt Niepodległości Litwy położył podwaliny demokratycznego i otwartego państwa.
– Litwa została odtworzona tutaj, w Wilnie – mieście, które po stu latach jest nowoczesną i otwartą europejską stolicą. Dlatego też rok 2018 jest dla naszego miasta wyjątkowy – mówi Simasius.
NA TEMAT:
Podróż w czasie ulicami Wilna
Przez okrągły rok w Wilnie będą organizowane wystawy, koncerty oraz darmowe wycieczki ulicami miasta.
Jednym z najciekawszych projektów, jakie już wkrótce będą mogli ocenić turyści, jest podróż w czasie do Wilna z początku XX wieku. W dniach 9-18 lutego odmienią się ulice, hotele i bary wileńskiej starówki. Pojawią się tabliczki z dawnymi ulicami miasta, a restauracje zaproponują dania charakterystyczne dla tamtego okresu.
Turyści będą mieli do dyspozycji wydany z okazji stulecia przewodnik po szlaku historycznym. Dzięki niemu będą mogli samodzielnie wędrować po miejscach związanych z najważniejszymi wydarzeniami początku minionego wieku.
Obchody stulecia zwieńczy koncert na placu Katedralnym „Śpiewam dla Litwy” (16 lutego). Wieczorem jedną z najważniejszych ulic Wilna – aleję Giedymina – rozjaśni blask ognia – od Sejmu do placu Katedralnego zapłonie aż 100 świątecznych ognisk, symbolizujących sto lat istnienia odtworzonej Litwy.
Odnaleziony dokument
W Wilnie zostanie również wystawiony oryginał postanowienia o odtworzeniu niepodległego państwa litewskiego. Przez blisko sto lat dokument był uznawany za zaginiony. Odnaleziono go w Niemczech.
Akt Niepodległości Litwy będzie można zobaczyć w Domu Sygnatariuszy, w tym samym pokoju, w którym 16 lutego 1918 r. podpisali go członkowie litewskiej Taryby.
Latem najważniejszą imprezą będzie Litewskie Święto Pieśni (1-6 lipca). Ludzie z całej Litwy zgromadzą się w stolicy, by podzielić się sztuką: piosenkami, tańcem i tradycjami swojego regionu. Warto dodać, że impreza trafiła na listę UNESCO.
Więcej informacji o obchodach: www.vilnius-tourism.lt