Dzięki swojej malowniczej lokalizacji oraz wyraźnemu upodobaniu europejskich tanich linii lotniczych, Porto staje się powoli jednym z ulubionych kierunków osób podróżujących z minimalnym budżetem. W samym mieście nie brakuje tanich noclegów, w dodatku główne instytucje kulturalne, podobnie jak i większość muzeów odwiedzimy za darmo.
NA TEMAT:
Ribeira – serce Porto
Nadbrzeżna dzielnica Ribeira to zdecydowanie jedno z obowiązkowych miejsc do zobaczenia w Porto – nie bez powodu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UENSCO. Okolicę charakteryzuje niepowtarzalny charakter i wyjątkowa architektura, co prawda na większości budynków gołym okiem można zauważyć bezlitosny upływ czasu, dodaje on jednak uroku i w żadnym przypadku nie szpeci dzielnicy.
Jednym z najbardziej znanych miejsc Ribeiry jest Ponte Dom Luís I – znak rozpoznawczy Porto. Ten dwukondygnacyjny stalowy most jest świetnym miejscem do robienia zdjęć panoramy miasta. Ponte Dom Luís I łączy Ribeirę z Vila Nova de Gaia, gdzie znajduje się niezliczona ilość piwnic win.
Przejścia dla pieszych zostały zbudowane zarówno na dolnej, jak i górnej kondygnacji mostu, co znacznie usprawnia przedostanie się na drugą stronę rzeki Duero.
Darmowe muzea w Porto
Wejście do większości muzeów w Porto jest bezpłatne w każdą niedzielę od rana do godziny 13 lub 14 (w zależności od wewnętrznych zasad obowiązujących w danej instytucji). Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się Serralves – muzeum sztuki współczesnej wraz z otaczającymi go ogrodami są jednym z najważniejszych miejsc poświęconych kulturze w całej Portugalii. Park Serralves zajmuje obszar 18 hektarów. W zależności od wybranej trasy spacer po nim może zająć od jednej do dwóch godzin.
Wszyscy Ci, którzy nie wyjeżdżają na wakacje bez aparatu fotograficznego na szyi koniecznie powinni wybrać się do Muzeum Fotografii. Znajduje się ono w dość nietypowym miejscu jak na placówkę kulturalną – w dawnym więzieniu. Przeszłość budynku nie odstrasza turystów, wręcz przeciwnie, żelazne kraty i imponująco wysokie ściany podkreślają wyjątkowy charakter tego miejsca. W muzeum możemy podziwiać nie tylko zdjęcia autorstwa wybitnych fotografów, ale również wystawy sprzętu fotograficznego.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny codziennie.
Ogrody Crystal Castle
W Porto nie brakuje zielonych terenów, wśród nich wyróżniają się ogrody Crystal Palace. Ich nazwa parku pochodzi od Kryształowego Pałacu, który został zburzony w 1956 roku. W jego miejscu stanął pawilon Pavilhao Rosa Mota, który służy dziś głównie do celów rozrywkowych, kulturalnych i sportowych.
Wizytę w Ogrodach Crystal Palace wzbogaca obecność wielu egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Turyści odwiedzają jednak park w samym sercu Porto głównie ze względu na jego lokalizację, dzięki której podziwiać można wspaniałe widoki na ujście rzeki Duero do Atlantyku.
Dworzec Sao Benito Station
Pierwszy pociąg przybył tu w 1896 r., Ale budynek (zaprojektowany z francuskim odrukiem renesansowym) został oficjalnie zainaugurowany w 1916 r., Kiedy to stał się klasztor. Mimo to, że dworzec został oficjalnie otwarty w 1916 roku, to pierwszy pociąg przyjechał tu już w 1896 roku. Dziś stacja Sao Bento Station jest centralnym węzłem komunikacyjnym w Porto. Znajduje się przy jednej z głównych alei miasta – Avenida dos Aliados.
Ściany atrium dworca pokrywa 20 tysięcy kafelków. Układają się one w obrazy nawiązujące do historii zarówno transportu, jak i Portugalii. Najbardziej znane są te przedstawiające Króla Józefa I Reformatora oraz uczestników bitwy pod Arcos de Valdevez.
Ze stacji Sao Benito Station dojedziemy do wszystkich głównych miast Portugalii, w tym także do Lizobny.
Livraria Lello
Obowiązkowy punkt wycieczki nie tylko dla moli książkowych. Wydawnictwo Lonely Planet nazwało Livraria Lello trzecią najlepszą księgarnią na świecie. Utrzymany w neogotyckim stylu antykwariat jest czynny nieprzerwanie od 1906 roku.
Jego wnętrze wraz z rzeźbami w drewnie i kolorowymi witrażami nie bez powodu może kojarzyć się ze scenerią filmów o przygodach Harry'ego Pottera. J.K Rowling, autorka książek o młodym czarodzieju, w latach 90. krótko mieszkała w Porto. Księgarnia Livraria Lello była dla niej inspiracją podczas opisywania wnętrz Hogwartu – Szkoły Magii i Czarodziejstwa.
Livraria Lello to nie tylko sklep z książkami, ale także miejsce spotkań towarzyskich i kulturalnych. Każdego roku księgarnię odwiedzają tysiące turystów.