EUROPA

Unijny Certyfikat Covid-19: gdzie i od kiedy obowiązuje? Sprawdź, jak pobrać

Agnieszka Morawska, PAP, 30.06.2021

Certyfikat szczepionkowy/zdjęcie ilustracyjne

fot.: www.shutterstock.com

Certyfikat szczepionkowy/zdjęcie ilustracyjne
Unijny Certyfikat Covid zawiera informacje o szczepieniu, przejściu Covid-19 lub negatywnym teście na obecność koronawirusa. Darmowy dokument ma ułatwić podróże po Europie. Unijny Certyfikat Covid będzie obowiązywał od 1 lipca. W wielu krajach jego okazanie jest warunkiem rezerwacji hotelu, wstępu na koncerty czy mecze. Jak pobrać Unijny Certyfikat Covid?

Unijny Certyfikat Covid od 1 lipca 2021 ma być uznawany w całej Unii Europejskiej. Dokument nazywany także paszportem szczepionkowym, potwierdza zaszczepienie przeciw Covid-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Dzięki niemu podróże po Europie mają być łatwiejsze. Nie trzeba się martwić o to, czy np. badanie zrobione w konkretnym punkcie w Polsce zostanie uznane na granicy z Francją, a dokument potwierdzający przejście szczepień w Niemczech pozwoli nam na wynajęcie noclegu w Czechach. Polska był jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły system. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do 30 czerwca 2021 dokument pobrało 4 miliony osób. Dlaczego warto mieć Unijny Certyfikat Covid?

ZOBACZ TEŻ: Spakuj ją na wakacje a unikniesz niespodzianek. Przyda się także w podróży z dzieckiem

Unijny Certyfikat Covid: jeden dokument ważny w całej UE

Unijny Certyfikat Covid daje jego posiadaczowi możliwość swobodnego podróżowania wewnątrz UE bez konieczności odbywania kwarantanny. Brak certyfikatu nie oznacza utraty możliwości podróżowania, ale będzie się to wiązało z koniecznością przedstawiania innych wymaganych zaświadczeń. Dokumentu nie należy też mylić z paszportem lub dowodem tożsamości, który nadal jest potrzebny przy przekraczaniu granic krajów UE, niebędących w strefie Schengen, czyli Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Cypru i Irlandii. Większość państw już akceptuje certyfikaty lub deklaruje, że zacznie to robić 1 lipca. Przewidziano sześciotygodniowy okres przejściowy dla krajów, które nie będą jeszcze gotowe z wprowadzeniem tego systemu. Oprócz 27 państw UE, certyfikat będzie działał także w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Trzeba też pamiętać, że o regulacjach dotyczących wjazdu do poszczególnych krajów, w których będą potrzebne zaświadczenia sanitarne, ostatecznie decydują władze państw lub regionów Unii. Dlatego zasady w różnych krajach mogą się między sobą nieznacznie różnić. Jak działa Unijny Certyfikat Covid w poszczególnych miejscach?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

NA TEMAT:

Unijny Certyfikat Covid w poszczególnych państwach UE – jak działa?

Unijny Certyfikat Covid - Francja

We Francji przy przekraczaniu granicy uznawany jest certyfikat szczepień i testów. Wewnątrz kraju zaświadczenie jest wymagane od uczestników imprez masowych, w których bierze udział ponad tysiąc osób. Certyfikat nie jest potrzebny, by korzystać ze sklepów, restauracji czy hoteli.

Unijny Certyfikat Covid - Włochy

We Włoszech przy wjeździe akceptowane są wszystkie formy certyfikatu. Zaświadczenia są także wymagane od uczestników wesel i wydarzeń masowych, takich jak np. zawody sportowe czy koncerty. Zgodnie z zapowiedziami rządu od lipca zostaną otwarte dyskoteki, warunkiem wstępu będzie okazanie certyfikatu.

Unijny Certyfikat Covid - Hiszpania

Granica z Hiszpanią jest otwarta dla turystów z Polski. Nie wymaga się od nich testów i zaświadczeń o szczepieniu. Gdyby Polska została uznana za kraj ryzyka epidemicznego, do Hiszpanii można podróżować na podstawie wszystkich form certyfikatu. Wewnątrz kraju certyfikat umożliwia wejście na imprezy masowe takie, jak koncerty czy dyskoteki.

Unijny Certyfikat Covid - Grecja

Do Grecji również można pojechać z każdym certyfikatem. Jak informuje strona greckiego ministerstwa turystyki, w samej Grecji świadectwo szczepień, przejścia Covid-19 lub negatywnego wyniku badania jest też wymagane od wszystkich pasażerów promów i samolotów udających się z kontynentalnej części tego kraju na jego wyspy. Test PCR musi być nie starszy niż sprzed 72 godz. przed podróżą, test antygenowy - 48 godz., wykonany samodzielnie szybki test - 24 godz. (autotest trzeba zgłosić na specjalnej stronie internetowej). Wymóg ten nie dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia.

Unijny Certyfikat Covid - Czechy

Z Polski do Czech można wjechać bez konieczności przedstawiania zaświadczeń sanitarnych. Wewnątrz kraju certyfikat (każda jego forma) jest niezbędny przy meldowaniu się w hotelach, wejściach do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni też mieć przy sobie klienci restauracji, barów czy kawiarni. Personel lokali gastronomicznych nie ma jednak obowiązku, a także prawa sprawdzania certyfikatów. Mogą to robić funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych.

Unijny Certyfikat Covid - Słowacja

W Słowacji system Unijnego Certyfikatu nie został jeszcze w pełni wdrożony. Turyści z Polski mogą jednak wjechać do tego kraju, przedstawiając każdy rodzaj zaświadczenia. W zależności od sytuacji epidemicznej w konkretnym regionie, certyfikaty mogą być też wymagane przy wejściu do sklepów, restauracji czy na imprezy kulturalne.

Unijny Certyfikat Covid - Niemcy

Z Polski do Niemiec można podróżować bez ograniczeń sanitarnych. Przepisy dotyczące przedstawiania certyfikatów przy wejściu do różnych miejsc publicznych różnią się w zależności od kraju związkowego. Z powodu niskiej liczby infekcji w większości niemieckich sklepów czy restauracji nie trzeba już przedstawiać żadnych zaświadczeń. W Berlinie wciąż są one wymagane np. od klientów, którzy chcą wejść do środka lokali gastronomicznych. Nie obowiązują w ogródkach i na tarasach.

Unijny Certyfikat Covid - Dania

Polacy mogą wjechać do Danii przedstawiając każdy rodzaj certyfikatu. Wewnątrz kraju zaświadczenie jest też potrzebne przy wejściu do restauracji (oprócz ogródków gastronomicznych), kina, basenu oraz w innych miejscach, gidze gromadzi się większa liczba osób.

Unijny Certyfikat Covid - Austria

Wjeżdżając z Polski do Austrii, można się wylegitymować każdym rodzajem certyfikatu. W kraju zaświadczenie jest też warunkiem wstępu do restauracji, hoteli, siłowni i basenów, teatrów i sal koncertowych oraz zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych. Certyfikat należy też okazywać przy wejściu na imprezy masowe na świeżym powietrzu.

Unijny Certyfikat Covid – Bułgaria

Przy wjeździe do Bułgarii akceptowane są wszystkie formy certyfikatu.

Unijny Certyfikat Covid – Portugalia

Podróżując do Portugalii, należy wylegitymować się negatywnym wynikiem testu antygenowego (nie starszym niż sprzed 48 godz.) lub PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.). Świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przejściu Covid-19 zwalnia z testu przy locie na Maderę. Wewnątrz kraju Unijny Certyfikat jest wymagany przy przemieszczaniu się między najbardziej dotkniętymi przez epidemię powiatami - pod koniec czerwca było ich ponad 20. Wspólne europejskie zaświadczenie pozwala też bez żadnych ograniczeń korzystać z lokali gastronomicznych i uczestniczyć w imprezach masowych.

Unijny Certyfikat Covid - Słowenia

Obywatele Polski mogą wjechać do Słowenii bez przedstawiania żadnych zaświadczeń sanitarnych. Jednak by korzystać z infrastruktury turystycznej w tym kraju, np. hoteli, kampingów, sal wewnątrz restauracji, dyskotek czy innych miejsc rozrywki, trzeba okazać jedną z form europejskiego certyfikatu.

ZOBACZ TEŻ: Wakacje w PRL-u: Kaowiec, wieczorki taneczne i kurorty. To były (w)czasy!

Unijny Certyfikat Covid – Chorwacja, Cypr, Rumunia, Litwa

Do Chorwacji, Rumunii, na Cypr czy na Litwę z Polski można się wybrać bez konieczności okazywania certyfikatu szczepień, dowodu na przejście choroby czy wyników testów. Podróżując do większości krajów europejskich, trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny, często dostępny online.

Unijny Certyfikat Covid: jak pobrać?

Jak pisaliśmy wyżej Unijny Certyfikat COVID to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. W Polsce certyfikat możemy pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Ma dwie wersje: elektroniczną, która jest dostępna z poziomu IKP oraz tradycyjny dokument - w formacie PDF, który można wydrukować. Na certyfikat składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Dzięki informacjom tam zawartym, osoby posiadające zaświadczenie nie będą podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów. Dokument jest także automatycznie umieszczony na kontach użytkowników aplikacji mObywatel. Wystarczy, że pobierzemy lub po szczepieniu zaktualizujemy aplikację i będziemy mogli wyświetlić swój paszport covidowy na ekranie telefonu. Papierowy dokument może wydać nam także punkt szczepień oraz od lekarz lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Część informacji jest zapisana odwrotnie, ponieważ papierowy dokument należy złożyć jak książeczkę.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.