15 sierpnia linie lotnicze Air Berlin złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości. Niemiecki rząd postanowił udzielić im pożyczki w wysokości 150 mln euro. Dzięki temu przewoźnik będzie mógł operować jeszcze przez ok. 3 miesiące, a pasażerowie nie będą zmuszeni nagle rezygnować z zaplanowanych podróży.
Air Berlin potwierdził, że w pierwszym etapie loty będą wykonywane zgodnie z planem. Oznacza to, że pasażerowie, którzy spotkają się z opóźnieniem czy odwołaniem kursu bądź odmową wejścia na pokład – zgodnie z regulacją UE WE261 – mogą ubiegać się o odszkodowanie nawet do 600 euro. Wysokość odszkodowania zależy od długości opóźnienia, liczonego do przybycia na miejsce docelowe. Wniosek o rekompensatę można złożyć nawet 3 lata po problematycznej podróży.
NA TEMAT:
W momencie, gdy Air Berlin finalnie zakończy swoją działalność, bilety przestaną być ważne. Wówczas wypłata odszkodowania jest zależna od rodzaju rezerwacji:
- pasażerowie, którzy zarezerwowali lot bezpośrednio u Air Berlin, nie otrzymają rekompensaty z tytułu niewypłacalności linii lotniczej,
- ubieganie się o odszkodowanie jest możliwe po zakupie biletu za pośrednictwem biura podróży lub linii partnerskiej, gdy loty zostały objęte programami ubezpieczeniowymi, co w przypadku wycieczek zorganizowanych jest obowiązkowe,
- klienci, którzy zarezerwowali lot bezpośrednio u Air Berlin, ale jako środka płatności użyli karty kredytowej, powinni natomiast odzyskać pieniądze za bilet. Płatność może zostać bowiem anulowana, zanim dotrze do linii lotniczych. Ponadto w przypadku ogłoszenia upadłości istnieje możliwość spłaty zadłużonych kwot. W tym przypadku należy przesłać odpowiednie dokumenty do firmy, obsługującej karty kredytowe, która poświadcza nieudaną transakcję.