Londyńskie autobusy to obok Big Bena i Buckingham Palace jedna z wizytówek stolicy Anglii. Słynne piętrusy kojarzą niemal wszyscy na całym świecie. Od niedawna, pojazdy wyróżniają się już nie tylko swoimi rozmiarami i kolorem. W poniedziałek na ulice Londynu wyjechało ponad 9 tysięcy dwupiętrowych autobusów napędzanych mieszanką oleju napędowego i oleju uzyskanego z... fusów z kawy!
NA TEMAT:
Pomysłodawcą wyprodukowania nietypowego bodiesla jest firma bio-bean, która zajmuje się wykorzystywaniem odpadów pochodzących z kawy w wytwarzaniu biopaliw oraz biochemikaliów.
Póki co, kawowe paliwo powstało w niewielkich ilościach. Producenci zapewniają jednak, że są w stanie stworzyć zapas, który byłby w stanie zasilić jeden autobus przez cały rok. To tego – jak obliczono – potrzeba fusów z ponad 2,5 miliona filiżanek kawy.
Fusy, z których następnie powstaje olej kawowy, pochodzą z kawiarni oraz zakładów produkujących kawę rozpuszczalna. Rocznie w Londynie produkuje się około 200 tysięcy ton kawowych odpadów. To jednak za mało by zasilić wszystkie autobusy w Londynie.
– Ta współpraca to świetny przykład tego, co możemy osiągnąć, gdy zmienimy sposób myślenia i przestaniemy uważać niektóre produkty za śmieci, a zaczniemy w nich widzieć surowiec – zauważył Arthur Kay, założyciel firmy bio-bean.
Do 2050 roku w Londynie ma powstać system transportu miejskiego o zerowej emisji spalin.
Transport Publiczny/Radio Zet