Aktualności

Bio Bazar w Norblinie

Bio bazar
Bio bazar
27 listopada 2010 roku ruszył pierwszy w Warszawie BioBazar – pierwszy w pełni ekologiczny targ, na którym sprzedawane są tylko produkty organiczne z certyfikatem Rolnictwa Ekologicznego.

27 listopada 2010 roku ruszył pierwszy w Warszawie BioBazar – pierwszy w pełni ekologiczny targ, na którym sprzedawane są tylko produkty organiczne z certyfikatem Rolnictwa Ekologicznego.

BioBazar odbywa się na terenie dawnej fabryki Norblin, ul. Żelazna 51/53 w każdą sobotę  od 27 listopada w godzinach 8 .00- 17:00. Na  BioBazarze dostępne są wszystkie produkty ekologiczne: świeże owoce i warzywa, przetwory, wędliny, drób i mięso, nabiał i pieczywo. Wszyscy odwiedzający, którzy nie wiedzą jeszcze, co oznaczają certyfikaty ekologiczne, mają szansę dowiedzieć się wszystkiego od zaproszonej osoby certyfikującej, a także od instytucji związanych z działaniami ekologicznymi.

Idea stworzenia w Warszawie miejsca, gdzie przyjeżdżają ekologiczni rolnicy z całej okolicy i sprzedadzą owoce swojej pracy konsumentowi zrodziła sie jakis czas temu. Przeciętny mieszkaniec stolicy, zna żywność w zasadzie tylko z supermarketu, nie wie, skąd pochodzi, czym była pryskana, ani gdzie hodowana. Stwarza to szansę Warszawiakom, by bezpośrednio u rolnika dowiedzieli się, jak hodowana jest np. marchewka, kiedy powinno się ja spożywać, a kiedy jej nie kupować, bo jeszcze nie sezon.

Pierwsze kiermasze na BioBazarze odbywały się w okresie przedświątecznym. Można było na nich kupić ekologiczną choinkę z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Counsil), świadczącym, że drzewa pochodzą z odpowiedzialnie, ekologicznie zarządzanych lasów, a ich przedświąteczna wycinka przebiega pod nadzorem odpowiednich instytucji. Znalazły się tez ekologiczne zabawki dla najmłodszych.

Zaletą dodatkową zarówno dla rolników, jak i odbiorców będzie obecność na BioBazarze jednostki certyfikującej i instytucji, które udzielają informacji na temat certyfikatów ekologicznych, procesów certyfikacji, zalet żywności organicznej i różnic między nią a żywnością tradycyjną. Będzie można także uzyskać szczegółowe informacje na temat pozyskania środków unijnych na produkcję ekologiczną i jej promocję.  Począwszy od 5 lutego co miesiąc  można oddać na BioBazarze makulaturę w zamian za bony na zakupy na stoiskach MyEcolife, złom oraz Elektrośmieci za przetwory owocowe i warzywne. Swój debiut miała też już wymienialnia używanych książek.

BioBazar w Norblinie powinien być interesującym punktem na weekendowej mapie warszawiaków ze względu i na sam ekologiczny targ, i na miejsce, w którym jest zlokalizowany.

Podoba Wam się BioInicjatywa? Dołączcie do grupy BioBazar na facebooku!

NA TEMAT:

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.