W ostatnią sobotę lipca w Gdańsku rozpocznie się jedna z największych imprez plenerowych w Europie – Jarmark św. Dominika. Wydarzenie tworzą przede wszystkim artyści, antykwariusze i rzemieślnicy handlujący swoimi wyrobami. Przez ponad trzy tygodnie na gdańskich ulicach organizowane będą koncerty, konkursy i warsztaty. Nie zabraknie też straganów, a na nich regionalnych przysmaków i rękodzieł.
NA TEMAT:
Historia Jarmarku Dominikańskiego
Tradycja jarmarku sięga 1260 roku, to właśnie wtedy papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta założyciela ich zakonu – Dominika Guzmana.
Do Gdańska zaczęli wtedy przyjeżdżać cyrkowcy, kuglarze i trupy teatralne z całej Europy. Jarmark Dominikański był organizowany corocznie, szybko stał się jednym z najważniejszych świąt dla Gdańska. Tradycję przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Pierwszy Jarmark Św. Dominika po wojnie został zorganizowany dopiero w 1972 roku. To właśnie wtedy impreza nabrała handlowy charakter, można była wówczas nabyć tam deficytowe towary.
Jarmark św. Dominika dziś
Dziś Jarmark Dominikański to nie tylko stragany, ale także wydarzenia kulturalne. Zarówno mieszkańców, jak i turystów z Polski i zza granicy co roku przyciąga wyjątkowy klimat wydarzenia, a także rozbudowana oferta spędzania czasu wolnego.
Tegoroczna edycja jarmarku rozpocznie się 29 lipca i tradycyjnie potrwa 23 dni. Gwiazdami koncertu otwarcia będą chór Sound'n'Grace oraz Ania Dąbrowska. Przez kolejne tygodnie trwania jarmarku nie zabraknie takich atrakcji jak pokazy kucia tradycyjnego z udziałem mistrzów kowalstwa, bajkowiska dla najmłodszych czy zawody sportowe.
Impreza zakończy się w niedzielę 20 sierpnia koncertem zespołu Raz, Dwa Trzy.
Szczegółowy program oraz więcej informacji znajduje się na oficjalniej stronie Jarmarku: www.jarmarkdominika.pl