Ale jak to? Nie powinniśmy odkładać pieniędzy, żeby móc sprawić sobie najnowszy model telefonu, telewizora czy samochodu?
Jeszcze jakiś czas temu królowało przekonanie, że to rzeczy materialne są drogą do szczęścia. Dziś naukowcy udowadniają, że szczęśliwe życie gwarantują przeżycia: podróżowanie, aktywność na świeżym powietrzu, nowe umiejętności czy... odwiedzanie wystaw.
Wydawałoby się, że skoro nowy telewizor będzie służył dłużej niż trwałaby wycieczka na Bermudy, szczęście, które poczuliśmy podczas kupna nowego sprzętu również będzie bardziej długotrwałe. W żadnym wypadku!
– Jednym z wrogów szczęścia jest przyzwyczajenie – mówi dr Thomas Gilovich, wykładający psychologię na Uniwersytecie Cornell. Prowadził badania nad związkiem między pieniędzmi a długotrwałym poczuciem szczęścia. – Kupujemy nowe przedmioty, żeby poczuć się dobrze, i to nam się udaje, ale tylko na moment. Nowe rzeczy są ekscytujące na początku, z czasem się do nich przyzwyczajamy.
Ponieważ nasz nowy telewizor jest na wyciągnięcie ręki, łatwiej do niego przywyknąć. Jednak z czasem wtapia się w tło, stając się tylko mało pociągającą częścią naszego życia. Natomiast podróże, które odbyliśmy i doświadczenia, które zgromadziliśmy kształtują naszą osobowość.
Warto się nad tym zastanowić: co miało na ciebie większy wpływ – gra wideo, którą dostałeś jako dziecko czy rodzinne wakacje w Grecji – której wspomnienia wciąż bawią ciebie i twoje rodzeństwo do łez?
Fot. Shutterstock.com
– Nasze doświadczenia są znacznie większą częścią nas samych niż rzeczy, które posiadamy – twierdzi Gilovich w pracy „A Wonderful Life: Experiential Consumption and the Pursuit of Happiness” (Cudowne życie: Konsumowanie doświadczeń i pogoń za szczęściem) opublikowanej w Journal of Consumer Psychology.
– Możesz naprawdę lubić rzeczy, które posiadasz. Możesz nawet myśleć, że część twojej osobowości jest z nimi związana, funkcjonują one jednak oddzielnie. W odróżnieniu od przeżyć, które faktycznie są częścią jednostki. Jesteśmy sumą naszych doświadczeń.
Ludzie to bardzo społeczne istoty, a bliskie relacje przyczyniają się do wzrostu poziomu szczęścia.
– Zdobywanie doświadczeń gwarantuje długotrwałą satysfakcję między innymi dlatego, że przez nowe przeżycia szybko tworzymy głębsze więzi z drugim człowiekiem – kontynuuje Gilovich.
Co stoi zatem na przeszkodzie? Za pieniądze, które odkładałeś na nową kanapę, kup lepiej bilet lotniczy do Tajlandii, zapisz się na kurs gotowania lub zobacz najnowszą wystawę w jednym z muzeów. Będziesz dużo szczęśliwszy.
***
Oryginalny artykuł w języku angielskim przeczytasz na stronie YourTango.com.
Zobacz także: