Aktualności

Nie będzie paraliżu nieba nad Polską. Jest oświadczenie kontrolerów lotów i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Agnieszka Morawska, 29.06.2022

Na lotnisku

fot.: www.shutterstock.com

Na lotnisku
Jest porozumienie między kontrolerami lotów i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. To kończy wielomiesięczny spór i odsuwa wizję paraliżu nieba nad Polską.

Koniec wielomiesięcznego sporu na linii Polska Agencja Żeglugi Powietrznej – Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Poprzednie, wstępne porozumienie podpisano 28 kwietnia, co powstrzymało przed odejściem z pracy 180 z  208 warszawskich kontrolerów ruchu lotniczego oraz odwołania lotów na majówkę. Do 10 lipca obie strony miały wypracować ostateczne zasady. Dziś (29.06.) udało się osiągnąć kompromis.

NA TEMAT:

Wypracowane rozwiązania pozwolą zachować ciągłość zapewniania służb ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej - czytamy we wspólnym oświadczeniu PAŻP oraz ZZ KRL.

Konflikt na linii PAŻP – kontrolerzy lotów, rozpoczął się po wprowadzeniu na szerszą skalę tzw. trybu pojedynczego kontrolera (SPO - Single Person Operations). Sytuacja pogorszyła się kiedy pod koniec 2021 PAŻP próbowała obniżyć wynagrodzenia kontrolerów ruchu. Co doprowadziło do konfliktu z pracownikami. 1 kwietnia br. ze stanowiskiem pożegnał się prezes Janusz Janiszewski. Jego miejsce zajęła Anita Oleksiak i to ona przejęła negocjacje ze związkami zawodowymi. - Mamy uzgodnione porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL) w zakresie zmian do regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy. Zakończyliśmy też konsultacje społeczne dotyczące obu tych dokumentów - powiedziała szefowa PAŻP i dodała  - Zaakceptowaliśmy, oraz sukcesywnie wdrażamy, 24 postulaty dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.