Wiecie, jak znaleźć Plac Hipstera w Warszawie czy odprężyć się na trzeciej plaży w Rynie, jeśli są tylko dwie? Nie macie problemu z dojazdem, jeśli ktoś chce się spotkać pod Pijanym Snem Cukiernika? Postanowiliśmy odkryć prawdziwe, bo najczęściej używane przez mieszkańców nazwy popularnych polskich zakątków. Nasze zestawienie stworzyliśmy na podstawie własnych doświadczeń (pochodzimy z różnych miejsc:)), nie pogniewamy się jednak jeśli nam pomożecie.
1. PLAC HIPSTERA - WARSZAWA
Zdjęcie: Shutterstock
Nazwa Plac Hipstera stała się na tyle popularna, że da się ją odnaleźć na mapach Google'a. Co to za miejsce? Pewnie większość z Was doskonale to wie - Plac Zbawiciela w Warszawie, mekka młodych, modnych, wręcz wymykających się trendom warszawiaków. Przez pozostałych określany mianem Placu Hipstera z ironią, czy wręcz złośliwością. Chodzicie na Plac Hipstera wieczorami?
2. PATELNIA - WARSZAWA
Zdjęcie: www.youtube.pl
To kolejne miejsce, bedące częstym miejscem spotkań warszawiaków. Tam umawiamy się, jeżeli większą grupą chcemy udać sie do jednego z lokali z ścisłym centrum. Gdzie znajduje się Patelnia? To placyk u wejścia do metra centrum. Znaki rozpoznawcze to sprzedawcy rzeczy różnych, zwijający interes gdy obok przechodzi straż miejska oraz pan, który gra na krześle.
3. MONCIAK - SOPOT
Nazwę Monciak znają wszyscy. Trudniej jest jednak z podaniem prawdziwej nazwy słynnej sopockiej ulicy. Podpowiadamy - to ulica Bohaterów Monte Cassino. To miejsce wyłączone z ruchu samochodowego, gdzie znajdują się głównie bary i restauracje.
Zdjęcie: Shutterstock
4. GÓRKA MIŁOŚCI - WROCŁAW
Zdjęcie: Wikimedia Commons, the free media repository
Górka Miłości mieszkańcy Wrocławia nazywają Małą Sobótkę. Jest to sztuczne wzgórze, znajdujące się na osiedlu Grabiszynek. Górka, o wysokości 136 m n.p.m. określana jest też mianem Górką Skarbowców (od nazwy pobliskiej ulicy). To lubiane miejsce wypoczynku, spacerów czy pikników. Zimą pełni funkcję góry saneczkowej.
5. PIJANY SEN CUKIERNIKA/PEKIN/PATYK - WARSZAWA
Kto zgadnie co to za miejsce? A jak Wy nazywacie najsłynniejszy warszawski pałac:)?
Zdjęcie: Shutterstock
6. FISIGÓRKA/FISIA GÓRKA - RAWICZ
Fisigórka to sztuczne wzgórze, usypane z ziemi uzyskanej podczas wykopów kanalizacyjnych. Pełniło rolę punktu widokowego położonego w narożu plant. Nazwa pochodząca od nazwiska inicjatora powstania tego punktu - Fischera. Obco brzmiąca nazwa została spolszczona. Mieszkańcy Rawicza pieszczotliwie naywają wzgórze Fisigórką lub Fisią Górką. U podnóża znajduje się stary moździerz - wiwatówka oraz głaz narzutowy z tablicą upamiętniającą Leona Nowaka.
7. TRZECIA PLAŻA W RYNIE
Zdjęcie: Szymon Drzażdżewski
Miejscowi (w tym nasz redakcyjny kolega) doskonale wiedzą, o którą plażę chodzi. Turyści mają utrudnioną sprawę, bo trudno jest znaleźć trzecią plaże, jeśli są tylko dwie. Podobno, kiedyś były trzy, ale tego nie pamiętają najstarsi górale:)
8. PLAC PIGALL - BIELSKO-BIAŁA
Zdjęcie: www.googlemaps.pl
Największy plac w Bielsku-Białej, czyli pl. Chrobrego, nazwany jest przez mieszkańców Pigallem. Cenna wskazówka dla turysty.
9. CIESZYŃSKA WENECJA
Wenecją nazywane jest miejsce nad kanałem wodnym Młynówka w Cieszynie. Nikt nie wie, skąd dokładnie wzięła się ta nazwa, ale przylgnęła do brzegu małej rzeczki, poprzedzielanej mostkami.
10. PLAC ŻYDOWSKI/ŻYD - KRAKÓW
Zdjęcie: YouTube, kanał użytkownika ckkkrakow
Robiąc research do tego artykułu na portalu mlodziez.info znajduję dziwnie brzmiący tytuł "Zapiekanka tylko na Żydzie!" Okazuje się, ze każdy mieszkaniec Krakowa wie o co chodzi. Otóż na Żydzie czy też Placu Żydowskim spotykają się krakowianie, zresztą nie tylko młodzi, ale w każdym wieku. Oficjalna nazwa popularnego miejsca to Plac Nowy.