Mazurek to jedno ze sztandarowych dań polskiej kuchni wielkanocnej. Uważa się, że ten przysmak pochodzi z Mazowsza, jako że jego nazwa pochodzi od słowa Mazur ‘ - jak nazywano kiedyś mieszkańców tego regionu. Wielkanocny mazurek zazwyczaj jest robiony z kruchego ciasta, nie jest to jednak konieczność. By goście byli zadowoleni, powinno się w nim jednak znaleźć mnóstwo bakalii.
Na Wielkanocnym stole nie może zabraknąć mazurka. Sposobów na jego przyrządzenie istnieje tyle, ile gospodyń, większość ciast posiada jednak pewne cechy wspólne. Zazwyczaj ( choć nie zawsze) ten świąteczny przysmak przygotowuje się z kruchego ciasta, przekładanego bakaliami i lukrowanego.
Sam pomysł na to ciasto pochodzi najprawdopodobniej ze wschodu, skąd dotarł do Polski razem z Turkami. Niektórzy uważają, że ciasto pochodzi jednak z Mazowsza, jako że jego nazwa pochodzi od słowa Mazur ‘ - czyli dawniej mieszkaniec Mazowsza.
Sama idea mazurka pochodzi najprawdopodobniej ze Wschodu, skąd dotarła do Polski razem z Turkami. A nazwa mazurek wywodzi się ponoć stąd, że jest to ciasto pochodzące z Mazur (tak dawniej nazywano rejon Mazowsza).
NA TEMAT: