Fundacja Inna Przestrzeń zakończyła prace nad pierwszym przewodnikiem po Tybecie dla osób, które chcą zwiedzać go świadomie i odpowiedzialnie. "Tybet solidarny" to opowieść o miejscach niedostępnych przeciętnemu turyście napisana przez znawców kultury Tybetu, aktywistów i podróżników pod patronatem „Podróży”. Do jej publikacji potrzebne jest teraz finansowe wsparcie.
Tybet stał się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Azji. Jedni szukają tu legendarnej świętości i mistyki, inni podróżują, by zobaczyć ojczyznę XIV Dalajlamy, przewodnika i guru wielu ludzi na Zachodzie. Wszyscy zderzają się w pewnym momencie z mitem Tybetu, który wprawdzie wzmógł zainteresowanie Dachem Świata, ale legł u podstaw wielu nieporozumień...
O przewodniku
Wyjazd od Tybetu to wybór polityczny, moralny, ale też typowa decyzja konsumencka, a że coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z wagi swoich wyborów konsumenckich, chce też wiedzieć, co wiąże się z ich podróżą do Tybetu. Autorzy przewodnika - podróżnicy, aktywiści, znawcy kultury Tybetu i piloci wycieczek - przybliżają historię regionu, a także radzą, co robić, aby nie tylko patrzeć, ale też zobaczyć. Otwarcie mówią o sytuacji Tybetańczyków i możliwej pomocy, o sposobach zaangażowania się, a także o praktycznej stronie podróżowania po regionie. W przewodniku znajdują się więc informacje o miejscach, których turyści nie zobaczą, o tym, czego robić nie powinni, o tym co propaganda chińska chce przed turystami ukryć i jak zorganizować podróż, aby mądrze i odpowiedzialnie zarządzać swoimi pieniędzmi.
Wesprzyj akcję
Ogólnopolska akcja zbierania funduszy na wydanie ‘Tybetu solidarnego’ trwa. Zbiórka, którą prowadzi Fundacja Inna Przestrzeń na platformie Mintu.me, zakończy się 6 lipca - w dniu urodzin XIV Dalajlamy.
Inspiracje
Książka powstała z myślą o turystach, podróżnikach, reporterach, o wszystkich, którzy marzą o podróży do Tybetu, ale nie wiedzą jak to zrobić, kiedy i za ile. To pierwsza na polskim rynku pozycja, która otwiera dyskusję o świadomej turystyce w Tybecie.
Inspiracją do napisania przewodnika były podróże autorów, rozmowy z turystami, ale również z samymi Tybetańczykami, tak w Tybecie, jak i na uchodźstwie. Była nią również akcja Lhakar, podjęta przez samych Tybetańczyków po kluczowym dla nich 2008 roku (Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, masowe protesty w Tybecie). Lhakar to utrzymane w duchu non-violence (bez przemocy) manifestowanie tożsamości tybetańskiej w obliczu brutalnej sinizacji regionu. Autorzy przewodnika wspierają Tybetańczyków poprzez chęć ochrony ich unikalnej kultury, wspierania poczucia identyfikacji i solidarności w obliczu okupacji.
O fundacji
Fundacja Inna Przestrzeń jest organizacją pozarządową realizującą zadania związane z promowaniem otwartości, demokracji, praw człowieka i wielokulturowości. Od ośmiu lat, odkąd istnieje, stawia sobie za cel otwieranie nowych przestrzeni dla wypowiedzi artystycznej i społecznej, realizuje niekonwencjonalne przedsięwzięcia kulturalne i artystyczne, a także nastawione na realną zmianę projekty społeczne w Polsce i w różnych regionach świata.
Przestrzen.art.pl i Ratujtybet.org