Wielkanoc to najważniejsze kościelne święto - jest ono obchodzone podobnie na całym świecie. W niektórych kulturach pojawiają się jednak dodatkowe, bardzo ciekawe zwyczaje. Bardzo pięknie Wielkanoc jest obchodzona w Afryce - możemy tam zobaczyć połączenie typowo chrześcijańskich tradycji oraz rodzimych zwyczajów.
W Afryce parafie chrześcijańskie organizują tradycyjne wielkanocne nabożeństwa. Z powodu wcześnie zapadającego o tej porze zmroku, najważniejsze uroczystości Wielkiej Soboty rozpoczynają się tego dnia około godziny trzeciej po południu, a kończą około godziny szóstej.
Z okazji Wielkanocy, kościoły i domy modlitwy są dekorowane ozdobami zwanymi "vitenge" i "kanga". Dekoracje te, tworzone w kształty motyli, wykonywane są z kwiatów i liści bananowca.
Mieszkańcy Afryki śpiewają międzynarodowe chrześcijańskie hymny, jednak uzupełniają je o elementy własnej kultury. Dlatego też śpiewom i modlitwom często towarzyszy bicie bębnów. Kobiety wykonują też , czyli głośne okrzyki w wysokich rejestrach.
W Afryce nie obowiązuje post w Wielki Piątek ani w Wielką Sobotę. Już w Wielką Sobotę rodziny spożywają tradycyjną, świąteczną potrawę - gotowany ryż z kawałkami kurczaka lub innym mięsem. Do popularnych zwyczajów należy także odwiedzanie sąsiadów i znajomych oraz częstowanie ich własnymi wyrobami.
W Afryce Wielkanoc jest świętem szczególnie radosnym - ich rytuały są bardziej spontaniczne i ekspresyjne nisz europejskie. Po zakończeniu nabożeństwa, zamiast rozejść się do domów, Afrykańczycy gromadzą się przed Kościołem, by tańczyć i śpiewać.
NA TEMAT: