Aktualności

Włosi rozdają zamki? Jak zostać właścicielem zabytkowej budowli

Mateusz Łysiak, 19.05.2017

We Włoszech stoi wiele opuszczonych zamków

fot.: www.shutterstock.com

We Włoszech stoi wiele opuszczonych zamków
Zawsze marzyłeś o tym, żeby mieć własny zamek? Teraz jest to możliwe, Włosi rozdają zabytkowe budowle! Chętni muszą jednak spełnić jeden, dość istotny warunek...

Włoska Agencja Mienia Państwowego wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpadły na nowy pomysł wypromowania mniej znanych atrakcji turystycznych Włoch. Mowa o ponad 100 opuszczonych zamkach, klasztorach i wieżach. Opustoszałe zabytki czekają na nowych właścicieli, którzy tchną w nie drugie życie.

NA TEMAT:

Przejęcie wiekowej posiadłości wiąże się bowiem z jej odrestaurowaniem oraz przekształceniem w obiekt turystyczny, przykładowo restaurację lub hotel. Projekt ten jest częścią nowego planu rozwoju włoskiej turystyki. Włosi chcą w ten sposób skierować oczy turystów na inne atrakcje, niż Koloseum czy Krzywa Wieża w Pizie.

Wśród budynków do oddania w ręce nowych użytkowników znalazły się między innymi XIII-wieczny zamek Castello di Montefiore, wzniesiony w celu ochrony miasta Recanti oraz Castello di Blera, położny około 80 kilometrów od Rzymu.

Aplikacje można składać do 25 czerwca przez stronę Agencji Mienia Państwowego. W zgłoszeniu należy zawrzeć biznes plan dotyczący rewitalizacji wybranej budowli oraz pobudzenia turystyki w danym regionie. Wybrani kandydaci będą mieli 9 lat na zrealizowanie swojego pomysłu. Po tym czasie uczestnicy programu mogą starać się o przedłużenie działalności na kolejne 9 lat. W niektórych przypadkach można jednak liczyć nawet na 50-letnią dzierżawę.

W ciągu najbliższych dwóch lat Państwowa Agencja Własności planuje uwolnienie podobnej oferty. Wtedy na liście znajdzie się około 200 kolejnych obiektów. Łącznie nowych właścicieli ma znaleźć ponad 300 nieruchomości we Włoszech.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.