Zniszczone częściowo mury miejskie liczyły trzy tysiące lat i były jednym z najcenniejszych zabytków Bliskiego Wschodu. Chroniły Niniwę, stolicę nieistniejącej dziś Asyrii w Mezopotamii. Miasto zaczęło podupadać po najeździe Babilończyków w VII w. aż w końcu zubożało i zostało opuszczone. Na ponad tysiąc lat zniknęło pod piaskiem pustyni. Niniwę odkryto przypadkiem dopiero na początku XIX wieku. W latach 30. sto lat później zaczęto ją systematycznie odkopywać, a następnie rekonstruować. W ciągu dziesięcioleci jednak prace archeologów utrudniały wojny i konflikty.
Zabytki, których już nie ma
Al-Madina w Aleppo, Syria
Największy suk na świecie. Spłonął razem z okolicznymi średniowiecznymi budynkami w trakcie walk w historycznej części miasta 23 września 2013 roku.
Posągi Buddy w Bamianie, Afganistan
Jedne z największych na świecie pomników Buddy, wyrzeźbione przez mnichów w VI wieku. Dwa najważniejsze i najwyższe z nich, o wysokości 53 i 36 metrów, w 2001 roku wysadzili w powietrze rządzący wówczas Afganistanem talibowie.
NA TEMAT:
Grobowce w Timbuktu, Mali
W 2013 roku malijscy islamiści w Timbuktu podpalili bibliotekę ze starożytnymi manuskryptami. Dokumenty ostatecznie ocalały, ale terroryści zniszczyli królewskie grobowce i dzieła sztuki sprzed tysięcy lat.