Rejs na Mysią Wyspę
Pierwsze spotkanie ze Szczecinkiem musi być również spotkaniem z wodą. Mieszkańcy w wolnych chwilach spędzają czas głównie nad jeziorami. Zabytkowy tramwaj wodny "Bayern" kursuje po jeziorze Trzesiecko, zatrzymując się przy 14 pomostach w różnych częściach akwenu. W godzinny rejs zabiera 54 pasażerów, którym przygrywa zespół jazzowy. Ten wyjątkowy środek transportu najlepiej wykorzystać do przeprawy na Mysią Wyspę. Tam właśnie mieszkańcy i turyści grillują w słoneczne dni (bilety: 8 zł, ulgowe 4 zł; www.km.szczecinek.pl).
Spływ kajakowy Gwdą
Kto nie chce być zależny od środków transportu publicznego, niech wynajmie kajak i odkryje choć fragment tajemnic okolicznych zalewów. Trzesiecko to bowiem naturalne miejsce startu i meta dla kilkudniowego spływu. Szlak wiedzie trzema rzekami i przez dziewięć jezior, tworząc 71-kilometrową pętlę. Ze Szczecinka można też rozpocząć spływ Gwdą (140 kilometrów - czas od 7 do 9 dni) czy też uchodzącą do Gwdy Płytnicą (5 do 6 dni).
NA TEMAT:
Trasy rowerowe ze Szczecinka
Z miasteczka wychodzi pięć oznakowanych tras rowerowych. Najkrótsza z nich (14,5 km) prowadzi wokół jeziora Trzesiecko. Pozostałe liczą od 40 do ponad 60 kilometrów i nadają się na całodzienne eskapady. Najciekawszy jest szlak czerwony, ciągnący się w pobliżu 15 jezior przez urozmaicone wzniesienia polodowcowego krajobrazu. Rowerzystów czeka m.in. wspinaczka na Polską Górę (203 m n.p.m.) - najwyższy punkt w tej części regionu. Nazwę Polska Góra wprowadzono urzędowo w 1950 r., zastępując niemiecką Pollack Berg. Poruszając się po okolicy, łatwo zresztą dostrzec pozostałości po dawnych niemieckich nazwach, które po wojnie zmieniano hurtem na polskie. Więcej o szlakach rowerowych, kajakowych i pieszych na stronie www.powiat.szczecinek.pl/szlaki.
Plaża w Szczecinku i największy w Polsce wyciąg do nart wodnych
Latem Szczecinek zaprasza na miejską plażę, gdzie znajduje się największy w Polsce wyciąg do nart wodnych. Długi na ponad kilometr i usadowiony na 5 masztach posiada 12 jednoczesnych zaczepów. Prędkość regulowana jest w sposób płynny i osiąga się od 22 do 58 km/h (co pozwala na skok ze skoczni). Łatwo tu wypożyczyć różne rodzaje nart wodnych, wakeboard i piankę. Pod okiem instruktorów turyści pobierają też nauki jazdy na nartach. W razie niepogody można udać się na kryty basen rekreacyjny przy ulicy Szczecińskiej 2 (bilet na 45 min kosztuje 9,90 zł, ulgowy 7,50 zł). Nieopodal znajduje się też Regionalne Centrum Tenisowe składające się z 11 kortów ziemnych - ośmiu odkrytych i trzech krytych; te drugie posiadają nawierzchnię ze sztucznej trawy i w razie niskiej temperatury są ogrzewane. Zaś podczas upałów istnieje możliwość rozsunięcia kurtyn bocznych, co zapewnia dopływ świeżego powietrza (bilety: korty ziemne - 16 do 22 zł/godz., korty kryte 50-60 zł/godz.).