Gdzie znaleźć tanie i wygodne lokum w Berlinie, które atrakcje miasta zobaczyć albo gdzie szukać stażu i pracy? Niezależnie od tego, czy planujemy zatrzymać się w Berlinie na dłużej, czy tylko na chwilę, warto poznać, jakie możliwości ma do zaoferowania.
Berlin - jedna z najtańszych stolic Europy
Koszty życia w Berlinie są wyjątkowo niskie. Udając się do jednego z supermarketów na zakupy po duży chleb, mleko, płatki kukurydziane, 200 gramów szynki, masło i pół kilograma pomidorów wydamy około 6 euro. Ceny w barach zaczynają się od 2,5 euro (kebab), a kończą na około 6 euro. Droższe bywają restauracje: wybierając się do restauracji Transit (kuchnia tajska i indonezyjska) w centralnej części Berlina, możemy zjeść posiłek za 8 euro lub skusić się na zamówienie kilku mniejszych potraw, które serwowane są w małych miseczkach. Za każdą miskę zapłacimy ok. 3 euro.
Najpierw staż, później etat
Berlin jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy znają język angielski lub niemiecki. Siedziby w tym mieście posiadają między innymi takie firmy, jak: Samsung, Zalando, e-Darling, Amazon. Przeważają tu tzw. start-upy, które stawiają na pracowników z całego świata, również z Polski. Na stronie Berlinstartupjobs.com każdego dnia pojawiają się nowe oferty praktyk i pracy, także dla osób ze znajomością języka polskiego i angielskiego lub niemieckiego. Praktyki w większości przypadków są płatne i oferują bonusy za wybitne osiągnięcia w pracy. Praktykanci podpisują kontrakt, który na ogół przewiduje półroczny staż. Jeżeli w tym czasie uda się nam wykazać, możemy liczyć na pełny etat. Miesięczne wynagrodzenie za praktyki wynosi od 400 do 800 euro, a średnie wynagrodzenia za pełny etat przedstawiają się następująco: dostawca – 1,200 euro, recepcjonista/ka – 2,166 euro, call center, obsługa klienta – 2,263 euro, inżynier – 3,524 euro.
NA TEMAT:
Ceny za wynajem mieszkań
Co prawda znalezienie mieszkania lub pokoju w Berlinie zajmie nam trochę czasu, ale ceny za wynajem nie będą się znacznie różnić od cen warszawskich. Najlepszym portalem, na którym będziemy mogli poszukać mieszkania lub pokoju jest serwis internetowy: wg-gesucht.de, dostępny w wersji anglojęzycznej. Na stronie wystarczy zaznaczyć rodzaj zakwaterowania, który nas interesuje, wybierać dzielnicę i cenę, którą jesteśmy w stanie płacić za miesięczny wynajem. Proces szukania mieszkania lub pokoju może nam zająć trochę czasu, dlatego warto zarezerwować wcześniej miejsce w hostelu lub znaleźć tymczasowe mieszkanie, które można znaleźć m.in. dzięki wyszukiwarce Wimdu.pl.
Międzynarodowy Berlin
W Berlinie można spotkać ludzi z każdego zakątka świata (sprawdź funpage na facebooku „Polacy w Berlinie”). Natomiast dzięki stronie Meetup.com znajdziemy mieszkańców danego miasta, którzy dzielą podobne pasje i zainteresowania. Niezależnie od miejsca, do którego się przeprowadzasz, strona ta pomoże Ci odnaleźć galerie, muzea, kina, bary, kluby. Każdego dnia w Berlinie organizowanych jest bardzo dużo imprez kulturalnych, a w samym mieście odnajdziemy blisko 180 muzeów i 440 galerii. Najsłynniejszym muzeum jest Wyspa Muzeów, która znajduje się w centralnej części miasta. Codziennie w Berlinie można wybrać się do klubów lub barów, które po godzinie 24 przemieniają się w parkiety z muzyką elektro. Najsłynniejszym klubem jest Berghain, gdzie imprezy rozpoczynają się w piątek po północy i kończą w poniedziałek rano. Fani muzyki elektronicznej powinni wybrać się również do Renate, Sisyphos, Ritter Butzke, Chalet, Club der Visionare.
Dogodna komunikacja miejska
System komunikacji miejskiej w Berlinie działa niezawodnie. Skorzystać można tu z 10 linii metra (U-Bahn), 15 linii szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn), autobusów i tramwajów. W każdy piątek i sobotę metro i SKM kursują przez całą noc. Od niedzieli do czwartku dostępne są również autobusy i tramwaje linii nocnych. Przy dłuższych pobytach warto sprawić sobie bilet miesięczny, który uprawnia do korzystania bez ograniczeń z metra, SKM, autobusów i tramwajów w dzień i w nocy. Bilet normalny na strefę AB kosztuje 78 euro, przejazdy dla praktykantów (Azubi) dostępne są za 55 euro.
Zielony Berlin
Berlin jest często nazywanym zielonym miastem. Otula go niezliczona liczba parków, ogrodów, kanałów i jezior. Tereny zielne zajmują około 14% powierzchni Berlina. Jednym z najpopularniejszych i najpiękniejszych parków jest Tiergarten – Viktoria Park, w którym znajduje się wodospad i ptaszarnie z różnymi gatunkami ptaków. Wiosną i latem mieszkańcy Berlina spędzają tu czas na grillowaniu, zabawach z dziećmi i spacerach ze zwierzakami. Turystom warto polecić również słynny Mauer Park (Wall park), gdzie co tydzień odbywa się pchli market.
Doner w Berlinie
W Berlinie znajduje się ponad 1300 punktów gastronomicznych serwujących kebaby. Tradycyjna potrawa składa się z mięsa jagnięcego, warzyw, sałaty, pomidorów, cebuli i sosów do wyboru: jogurtowego, ostrego lub czosnkowego. Najpopularniejszym miejscem i najbardziej obleganym jest Mustafa’s Gemuse Kebap. Warto również udać się do nie mniej popularnego Kotti’s Gemusekebap. W serwowanym tu kebabie odnajdziemy więcej dodatków, takich jak ser feta, świeży sok z cytryny i podsmażane ziemniaki, marchew i cukinie.
Atrakcje Berlina
Berlin jest wręcz naszpikowany zabytkami klasy światowej. Brama Brandenburska, Mur Berliński, niepowtarzalna Wyspa Muzeów, pałac Charlottenburg czy słynny Reichstag to tylko początek listy zabytków, które trzeba tu zobaczyć. Różnorodna i nietuzinkowa architektura, street art - to kolejne propozycje, które spotkasz niemal na każdym kroku. Z mniej oczywistych atrakcji warto zobaczyć opuszczony park rozrywki, który w każdy weekend tętni życiem - odwiedzają go ciekawscy turyści.