Czarna Wieś – z wizytą u kowala
Najważniejszą miejscowością na szlaku i ostoją regionalnej kultury ludowej jest Czarna Wieś Kościelna. Znajduje się tutaj kuźnia, w której można zobaczyć jak wygląda praca kowala, a w galerii zakupić jej wytwory. Fach przekazywany był z ojca na syna od kilku pokoleń. Teraz kuźnia w Czarnej Wsi Kościelnej jest w rękach pana Mieczysława i stanowi jedną z atrakcji stworzonego w Puszczy Knyszyńskiej Szlaku Rękodzieła Ludowego.
NA TEMAT:
Ostatnia pracowania łyżkarska
Na terenie Puszczy Knyszyńskiej od początku XVIII wieku kultywuje się ręczne wyrabianie naczyń. Natomiast aby zobaczyć ostatnią pracownię łyżkarską, trzeba ruszyć 10 km dalej na północ aż do wsi Zamczysk. Tutaj pan Mieczysław Baranowski od lat wyrabia wielkie chochle, małe łyżeczki, a także widelce i szufelki. Dalej szlak biegnie na obrzeża Puszczy Knyszyńskiej do pracowni rzeźbiarskiej w Sokółce oraz pracowni tkackich w Janowie i jego okolicach.
Kuźnia i galeria Mieczysława Hulewicza ul.Sosnowa 4a, Czarna Wieś Kościelna, tel. 85 710 90 89 Pracownia łyżkarska Mieczysława Baranowskiego, Zamczysk 10, tel. 85 710 93 21 Warsztaty garncarskie znajdują się w miejscowości Czarna Wieś Kościelna, informacje o Szlaku Rękodzieła Ludowego przeczytaj na: www.atrakcjepodlasia.pl |