Wiele osób marzy o tym, aby ruszyć w świat, jednak poprzestaje na czytaniu intrygujących opisów dalekich podróży i nie robi nic, aby spełnić swoje marzenia. Jednymi z najczęstszych argumentów są brak czasu i, oczywiście, pieniędzy. Jednak po wpisaniu w popularnej wyszukiwarce hasła „tanie podróżowanie” można znaleźć niezliczoną ilość porad, jak tnąc koszty pojechać na drugi koniec świata. Coraz więcej linii lotniczych oferuje tanie połączenia, a couchsurfing stał się popularnym sposobem na znalezienie noclegu i przy okazji poznanie nowych ludzi. W podróży można oszczędzać na wiele sposób. Wystarczy poznać kilka trików, odpowiednio się zorganizować, a świat stanie przed nami otworem.
NA TEMAT:
Paragon z podróży
Bartek Szaro i Patryk Świątek w „Paragonie z podróży” opisują praktyczne porady, jak mimo ograniczonego zasobu gotówki wyruszyć w świat. Jest to już drugie wydanie „Poradnika taniego podróżowania”, uzupełnione o nowe informacje i kolejne „paragony”. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoje podróżnicze przygody, a więc nie mają zbyt dużego doświadczenia, a także grubego portfela, to pozycja obowiązkowa. Bartek i Patryk sami zjechali pół świata i opisują swoje przygody i doświadczenia, które nie zawsze kończyły się dobrze (np. napad w Poti). Mimo wszystko starają się przedstawić swoje wyprawy z dużą dozą humoru.
PORADNIK
Książka dzieli się na dwie części. Pierwsza zawiera przede wszystkim informacje, jak wyszukiwać tanich połączeń lotniczych, w jaki sposób zorganizować sobie transport, gdzie przenocować (również wskazówki, które miejsce na lotnisku jest najlepsze na nocleg). Sami autorzy przeżyli wiele i dzielą się swoimi przeżyciami z innymi, którzy nie mają jeszcze odwagi, by ruszyć się z domu. Podkreślają na każdym kroku, że prawdziwa przygoda wcale nie musi dużo kosztować, a nawet może być jeszcze bardziej ekscytująca, gdy ma się kilka złotych w portfelu.
ZBIÓR PARAGONÓW
Ciekawym pomysłem jest druga część, czyli zbiór paragonów. To opisy podróży innych, starających się podróżować „po kosztach”. Taki paragon jest pewnego rodzaju rachunkiem: podlicza koszty, ale zawiera też informacje na temat trasy i krótki, kilkuzdaniowy opis wyprawy. W ten sposób autorzy chcą inspirować czytelników do szukania własnych sposobów na oszczędzanie i pokazywać, że nawet do dalekiego, egzotycznego kraju można wyjechać za kilkaset złotych.
***
„Paragon z podróży” nie jest kolejnym nudnym poradnikiem. Zawiera wiele opisów podróży, które wciągają jak książka przygodowa. Motywuje do własnych poszukiwań, planowania i, być może, w końcu ruszenia za próg domu. W końcu ciekawi świata zawsze znajdą sposób, aby go poznać.